سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای

همکاری شرکت فرازکام با سازمان راهداری در دو زمینه مانیتورینگ رسانه ای و آرشیو دیداری و شنیداری میباشد . این سازمان در آرشیو سنتی خود نوارهای ویدیویی نگهداری میکرد که با گذشت زمان و جابجایی های متعدد بعضاً دچار نقص شده بودند . از اینرو مسئولین سازمان در پی راه حلی برای تبدیل و حفظ منابع قدیمی بودند که با همکاری شرکت فرازکام این پروژه با موفقیت به انجام رسیده و با استفاده از سامانه آرشیو دیجیتال Arclook امکان ساماندهی و دسترسی به آرشیو دیجیتال بوجود آمده است . همچنین با توسعه همکاری های فیمابین طرح ایجاد سامانه مانیتورینگ رسانه ای برای رصد موضوعات مورد نظر سازمان راهداری توسط شرکت فرازکام انجام میگیرد . با تلفیق دو پروژه مانیتورینگ و آرشیو ، این سازمان علاوه بر حفظ منابع قدیمی آرشیو ، بصورت روزانه برنامه های رصد شده از رسانه ملی را به آرشیو خود وارد میکند که این مسئله باعث غنی شدن هر چه بیشتر آرشیو این سازمان خواهد شد . ویژگی بارز سامانه مانیتورینگ در سازمان راهداری امکان دسترسی کاربران این سامانه به برنامه های رصد شده از طریق اینترنت است که از نظر سرعت ، هزینه و سهولت کار قابل توجه میباشد .

بنیاد شهید و امور ایثارگران

معاونت فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران به عنوان یکی از دست اندرکاران امور فرهنگی انقلاب و دفاع مقدس حجم قابل توجهی از منابع دیداری و شنیداری خود را بصورت آرشیو سنتی نگهداری میکرد . با توجه به قدمت منابع آرشیوی و تنوع آنها مشکلات متعددی در حفظ و نگهداری این آثار و همچنین نگرانی های جدی در حفظ این آثار وجود داشت . شرکت فرازکام با انجام مراحل مختلف مطالعاتی و طراحی سیستم جامع آرشیو برای این سازمان ضمن رفع کلیه خطرات و مشکلاتی که در حفاظت و نحوه استفاده از منابع دیداری و شنیداری وجود داشت ، امکان بهره برداری مناسب در چرخه آرشیو دیجیتال را بوجود آورد . هم اکنون با عملیاتی شدن این پروژه کلیه منابع قدیمی به دیجیتال تبدیل شده و مورد استفاده این سازمان قرار گرفته اند . آرشیو بنیاد شهید پس از سازمان صدا و سیما یکی از بزرگترین گنجینه های آرشیوی را نگهداری میکند که در حال حاضر کاملاً بصورت دیجیتال ساماندهی شده است . با پیاده سازی سامانه نرم افزاری شرکت فرازکام در این آرشیو و با بکارگیری سیستمهای رباتیک کلیه امور بصورت مکانیزه انجام میگیرد .

آرشیو صدا و سیما

مطمئناً آرشیو مرکزی سازمان صدا و سیما یکی از بزرگترین آرشیوها در کشور و منطقه میباشد . این آرشیو از طرف دیگر یک از تخصصی ترین آرشیوهای دیداری و شنیداری بشمار می آید که پاسخگویی به نیازهای مختلف آن نیازمند شناختی جامع از چرخه کاری در آن دارد . شرکت فرازکام با تجربه قبلی در زمینه آرشیو و همچنین سیستمهای اتوماسیون صدا و تصویر تمام توان خود را در ارائه سیستمی جامع که نیازهای گسترده بخصوص در بخش متادیتا را تامین نماید معطوف نمود . در این رابطه با مطالعه عمیق استانداردهای جهانی متادیتا و فرمتهای صدا و تصویر سعی بر آن شد تا با بومی سازی این استانداردها پوشش کاملی بر نیازهای آرشیو مرکزی ایجاد شود . یکی از ویژگی های سامانه طراحی شده برای آرشیو مرکزی صدا و سیما برخورداری از ساختار گسترده متادیتا و در عین حال منعطف است که میتواند در آینده تبادل اطلاعات آرشیوی و سایر امور مربوط به آرشیو را به سادگی امکان پذیر سازد .

آرشیو آستان قدس رضوی در برگیرنده منابع صوت و تصویری از مناسبتهای مختلف و همچنین تولیدات بخشهای هنری آستان قدس میباشد . با توجه به حجم این آثار و نیاز به ارائه سرویس به سایر سازمانها و همچنین زائرین حرم رضوی نیاز به یک سامانه مجتمع احساس می شد . در طراحی این سامانه که توسط شرکت فرازکام صورت گرفت بخش داخلی آرشیو در بستر شبکه رایانه ای حرم برای کاربران داخلی و بخش خارجی برای سرویس دهی به زائران بر بستر اینترنت و بصورت پرتال آرشیو طراحی شد . در این پروژه سامانه آرشیو دیجیتال با ارتباطی منسجم با بخش پرتال رضوی امکان دسترسی به منابع آرشیو را در ساختاری ایمن امکان پذیر میسازد . این پروژه که با نظارت اداره کل انفورماتیک آستان قدس رضوی راه اندازی شده است امکان ساماندهی تنوع زیادی از فرمتهای صدا ، تصویری و عکسهای دیجیتال را دارا میباشد .

نیروی انتظامی

بخش فرهنگی نیروی انتظامی با تولید روزانه برنامه های فرهنگی یکی از دارندگان آرشیو برنامه های تولیدی و همچنین راش های مربوط میباشد . این بخش با گسترش روزافزون منابع آرشیوی نیاز مبرم به ساماندهی آرشیو در قالب سیستمهای نوین را احساس میکرد . با انجام مطالعات اولیه و نیازسنجی توسط کارشناسان شرکت فرازکام سیستمی کارآمد در این بخش پیاده سازی شد تا نیازهای مختلف این بخش را با در نظر گرفتن ضرایب امنیتی بالا بخاطر شرایط خاص کاری مرتفع سازد . پس از انجام موفقیت آمیز مراحل تست و آموزش ، ثبت و ساماندهی آرشیو صورت گرفته و هم اکنون این سامانه در حال بهره برداری می باشد .

قوه قضاییه

اداره صدا و سیمای قوه قضائیه جمهوری اسلامی دارای شرح وظایف مختلفی است که مهمترین آنها تولید و آرشیو برنامه های تلویزیونی است . شرکت فرازکام با ارائه سیستم اتوماسیون تلویزیونی و آرشیو به این اداره ، کلیه چرخه کاری روزانه آن را تحت سیستم یکپارچه اتوماسیون قرار داده است . هم اکنون علاوه بر تبدیل منابع قدیمی به دیجیتال و ثبت آنها در آرشیو ، کلیه برنامه های تولیدی روزانه از طریق این سیستم اجرا میشود .

باغ موزه دفاع مقدس

باغ موزه دفاع مقدس علاوه بر ایجاد محیطی واقعی در فضایی بی نظیر برای نمایش آثار دفاع مقدس ، از امکانات متعدد برای نمایش آثار دیداری و شنیداری برخوردار است که در بخشهای مختلف از قبیل تالارها و سالنهای آمفی تئاتر طراحی شده اند . این موزه بزرگ کشور نیازمند برخورداری از سامانه دیجیتالی آرشیو برای ساماندهی منابع صوتی و تصویری بود . از اینرو شرکت فرازکام با انجام مطالعات اولیه برای شناخت نیازها و امکانات این مجموعه در فاز نخست نسبت به راه اندازی سامانه یکپارچه آرشیو دیجیتال اقدام نمود در مراحل بعدی با تبدیل و انتقال منابع آرشیوی از سایر حوزه های مرتبط با امر فرهنگی دفاع مقدس نسبت به تکمیل منابع دیداری و شنیداری در این آرشیو و برقراری سرویس های خروجی اقدام شد .

نهاد ریاست جمهوری

معاونت ارتباطات و روابط عمومی نهاد ریاست جمهوری دارای بخش قابل توجهی از منابع دیداری و شنیداری مربوط به دولتهای قبلی و فعلی میباشد که روزانه به حجم آنها اضافه میشوند . این منابع شامل عکس ، صوت و ویدیو هستند که بصورت سنتی و بر روی نوارهای مغناطیسی آرشیو شده اند . پس کارشناسی و ارائه طرح جامع از طرف شرکت فرازکام ، سیستم جامع آرشیو در این نهاد تحویل دهی و راه اندازی شد .هم اکنون مراحل تبدیل منابع قدیمی به دیجیتال در این نهاد در دست اجرا می باشد .

دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام یکی از دارندگان آرشیو اسنادی میباشد که با گسترش روزافزون منابع آرشیوی نیاز مبرم به ساماندهی آرشیو در قالب سیستمهای نوین را احساس میکرد . با انجام مطالعات اولیه و نیازسنجی توسط کارشناسان شرکت فرازکام سیستمی کارآمد در این بخش پیاده سازی شد تا نیازهای مختلف این بخش را با در نظر گرفتن ضرایب بالا بخاطر شرایط خاص کاری مرتفع سازد . پس از انجام موفقیت آمیز مراحل مختلف تست و آموزش ، ثبت و ساماندهی آرشیو صورت گرفته و هماکنون این سامانه در حال بهره برداری میباشد .

موسسه رسانه های تصویری

موسسه رسانه های تصویری که زیر مجموعه وزارت ارشاد میباشد در امر تولید و پخش فیلمهای سینمایی و شبکه سینمایی خانگی فعالیت مینماید . این موسسه کلیه فیلمهای قدیمی و جدید را در قالب نوارهای بتاکم و دی وی کم در آرشیو خود نگهداری میکند . پس از بررسی و ارائه طرح آرشیو ، سیستمی جامع شامل ذخیره ساز و پشتیبانی اطلاعات به همراه نرم افزار آرشیو و ترانسکودرها در محل این موسسه راه اندازی گردید . یکی از ویژگی های بارز این آرشیو اطلاعات جامع متادیتا برای هر یک از منابع ثبت شده بود . سیستم نرم افزاری آرشیو فرازکام با برخورداری از ساختار جامع و منعطف متادیتا کلیه اطلاعات متادیتا را بصورت خودکار از بانک قدیمی موسسه به سیستم جدید تبدیل نموده و از این پس کلیه گزارشات آماری و اطلاعات از این سیستم قابل استخراج خواهد بود .

شبکه العالم

شبکه العالم به عنوان اولین شبکه بین المللی صدا و سیما که از بدو تاسیس بر مبنای سیستم Tapeless بنا نهاده شده بود بعد از گذشت بیش از 10 سال نیازمند نوسازی و توسعه سیستمهای فنی اتاق خبر بود . شرکت فرازکام پیمانکار فرعی شرکت صوتی و تصویری سروش طرح بازسازی و توسعه سیستمهای فنی این شبکه را به انجام رساند . در این پروژه علاوه بر تجهیزات تولیدی شرکت فرازکام از قبیل Playout ، Ingest  و Transcoder طراحی و اجرای شبکه IT  بصورت سه لایه ، تامین و راه اندازی سیستم امنیت شبکه ، سیستمهای ارسال و دریافت تصویر ، سیستمهای ذخیره سازی پیشرفته SAN و سرورهای مختلف توسط این شرکت با موفقیت به انجام رسید . در این پروژه کلیه تجهیزات جدید در قالب اتاق سرور جدید این شبکه نصب ، راه اندازی و عملیاتی شده است .

معاونت رسانه های مجازی

معاونت رسانه های مجازی یکی از زیرمجموعه های سازمان صدا و سیما می باشد که در حوزه رسانه های نوین فعالیت میکند . همکاری شرکت فرازکام با این معاونت از ابتدای شروع به کار این معاونت در زمینه سیستمهای مانیتورینگ و آرشیو دیجیتال بوده است . سیستمهای مانیتورینگ در این معاونت برای رصد گسترده رسانه ای دیداری وشنیداری داخل و خارج از کشور طراحی شده است . سامانه آرشیو دیجیتال نیز نیاز مبرم این معاونت را به ساماندهی و سرویس دهی حجم روزافزون منابع ورودی به آن را برطرف میکند . سیستم یکپارچه مانیتورینگ و آرشیو دیجیتال امکان دریافت منابع زنده و آرشیوی را در بستر رایانه ای برای کلیه کاربران این سازمان امکان پذیر میسازد .

صدا و سیمای البرز

همکاری شرکت رسانه رایانه فراز با مرکز صدا و سیمای البرز در زمینه سیستم آرشیو دیجیتال می باشد . این سیستم هم اکنون در این مرکز به بهره برداری رسیده و مراحل ثبت اطلاعات در آرشیو در حال اجرا می باشد . با توجه به اینکه این مرکز نسبت به سایر مراکز جدیدتر می باشد ، لذا کلیه منابع آرشیوی موجود بصورت دیجیتال بوده و نیازی به تبدیل منابع قدیمی نمی باشد . این مرکز با برخورداری از دو دستگاه ذخیره ساز برای بخش تولید و آرشیو ، منابع آرشیوی را بصورت آنلاین نگهداری کرده که پس از ثبت در سیستم آرشیو توسط کاربران مرکز قابل دسترسی می باشد .

صدا و سیمای کردستان

از اوایل سال 1390 و با شناسایی توانایی های شرکت فرازکام توسط مرکز صدا و سیمای کردستان برای انجام پروژه آرشیو ، طراحی سیستم جامع آرشیو به این شرکت محول گردید . در طراحی سامانه آرشیو دیجیتال توسط کارشناسان شرکت فرازکام توجه جدی به نیازمندیها و چرخه کاری اتوماسیون سیما و نیوزروم از یک سو و همچنین آخرین فناوری های مهندسی از سوی دیگر باعث پیاده سازی طرح آرشیو با امکان تجمیع با سیستمهای اتوماسیون در حال و آینده شده است . سیستم آرشیو دیجیتال این مرکز با بهره گیری از سیستم ذخیره سازی On-Line و همچنین آخرین فناوری پشتیبانی اطلاعات LTO5 و همچنین سامانه نرم افزاری ArcLook امکانات متعددی را برای تبدیل ، ساماندهی و ثبت متادیتا را در قالب استانداردهای آرشیو صدا و سیما به این مرکز میدهد . با تبدیل منابع آرشیوی و ثبت متادیتا در سامانه آرشیو این مرکز امکان سرویس دهی سریع آرشیو به بخشهای مختلف مرکز بوجود آمده است .

شبکه تلویزیونی لبیک

شبکه تلویزیونی لبیک دارای حجم قابل توجهی از منابع ویدیویی با فرمت DVCAM عمدتاً مربوط به تولیدات این شبکه بود . سیاست اجرایی در این پروژه از ابتدای امر پیاده سازی سامانه آرشیو با امکان دسترسی کاربران به منابع آرشیو بصورت بلادرنگ بود . از این رو در مراحل اولیه و همچنین مراحل تکمیلی پروژه از ذخیره سازهای SAN  به عنوان آرشیو On-Line و نوارهای LTO  به عنوان پشتیبانی اطلاعات استفاده شد . همچنین از ابتدای پروژه مراحل تبدیل نوارها و ورود اطلاعات متادیتا بصورت همزمان انجام شده است و هم اکنون علاوه بر تبدیل حجم قابل توجهی از منابع آرشیوی امکان جستجوی متنی بر اساس شات لیست و سایر فیلدهای متادیتا وجود دارد . این سامانه آرشیوی امکان سرویس دهی تحت شبکه به سیستمهای تدوین و تولید را دارا می باشد . یکی از ویژگی های بارز این پروژه اجرای گام به گام آن میباشد که طی فرایند مرحله ای توسعه سیستمهای سخت افزاری و نرم افزاری بر اساس اولویت بندی از پیش تعیین شده به اجرا در آمد .

فهرست